Lampář, budič nebo stavěč – povolání, která už dávno neexistují a přesto budí zájem

Zatímco dnes známe povolání typu bankéř, realitní makléř, IT specialista nebo třeba profesionální řidič, dříve byly nejvíce v kurzu pracovní pozice známé jako živý budík, lampář nebo také stavěč.

Že vám ani jedno z toho vůbec nic neříká? Je to možná tím, že ani zdaleka nepamatujete doby, kdy se lampařům nebo budičům za vykonávání jejich práce platilo.

Jaká povolání byla dříve naprosto běžná a dnes se o nich skoro neví?

Lampář

Dnešní doba je hodně moderní a v mnoha směrech velmi pokročilá, proto spoustu věcí bereme jako samozřejmost – jako třeba automatické rozsvěcení pouličního osvětlení. Dneska se prakticky nikdo ani nepozastaví nad tím, že se v určitou hodinu venkovní lampy samy od sebe rozsvítí.

Dříve tomu ale takhle nebylo. Něco jako automatické rozsvěcování světel neexistovalo. Nezbývalo tedy nic jiného, nežli povolat lampáře, který musel všechny lampy pěkně jednu po druhé obejít a manuálně je rozsvítit.

Budič

Nastavit si budík, ať už na telefonu nebo klasický ručičkový budíček položený na nočním stolku – to je pro mnoho z nás každodenní chleba a rovněž samozřejmost, nad kterou se ani nepozastavíme.

Už asi tušíte, že budíky dříve neexistovaly a budit se jen za pomoci kokrhání? Ne vždycky to fungovalo a rozhodně to neplatilo na každého. Proto existovalo povolání, kterému se říkalo živý budík. Lidé si proto zaplatili člověka, který je každé ráno budil, buď klepáním na okno, nebo házením drobného kamení.

Stavěč

Když si dneska jdeme zahrát bowling, zpravidla nepřemýšlíme nad tím, jakým způsobem se na konci dráhy rovnají kuželky. Jednoduše víme, že je na to speciální mechanismus, který se o postavení kuželek postará.

Dříve ale žádné mechanismy nebyly, proto byl najímán člověk, který v pozici stavěče bowlingových kuželek kuželky pečlivě postavil na jejich místo. Na tuto pracovní pozici se zpravidla najímaly děti.

Krysař

Dneska známe postavu krysaře z divadelní hry, nebo z písničky od oblíbeného zpěváka. Jen málokdo se pozastaví nad tím, že kdysi tohle povolání skutečně existovalo a ačkoli s sebou přinášelo nemalá rizika, byl o něho zájem.

Jak už samotný název napovídá, úkolem takového krysaře bylo odstranit přemnožené škůdce, kteří byli skvělým zdrojem nejrůznějších nemocí, jež přenášely nejen na zvířata, ale také na lidi. Práce to byla náročná a nebezpečná, ale divili byste se, kolik takových krysařů ve své době běhalo po světě.

Řezač ledu

Na závěr ještě jedno dávno zapomenuté povolání, dříve moc dobře známé jako řezač ledu. Už určitě tušíte, co bylo pracovní náplní takového řezače – tito lidé ze zamrzlých jezer vyřezávaly kusy ledu, které se uschovávaly na pozdější potřebu.

Nutno dodat, že i práce řezače ledu byla značně nebezpečná, protože zde hrozilo upadnutí do ledové vody a následné podchlazení, jež mohlo ohrozit na životě.

Share on facebook
Sdílet na FacebookuDalší zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.