Pneumatické nářadí – rady, tipy výhody a nevýhody

Pneumatické nářadí

Mnoho lidí ať již zkušených stavebníků, truhlářů a jiných řemeslníků nebo jen hobby kutilů si často pokládá otázku, jaké mechanické nářadí nejvíce usnadní práci, musí být univerzální, bezúdržbové, spolehlivé apod. Dnes Vám nastíním jednu možnou variantu a provedu Vás úskalími při výběru toho správného nářadí na vzduch. Ano přesně tak řeč bude o nářadí, jenž ke svému provozu používá stlačený vzduch.

Začneme s jednoduchým rozdílem mezi elektrickým a pneumatickým nářadím. Elektrické nářadí má mnoho nevýhod jednu, ale převyšuje nad všemi a tím je vysoká tendence poruchy a případného opotřebení, přeci jenom se pohybujeme s nářadím v prašném prostředí, kde riziko poruchy roste. Na rozdíl od pneumatického nářadí, které je velmi odolné a díky jednoduchému principu vzduchového pohonu prakticky neopotřebitelné.

Hlavní nevýhoda pneumatického nářadí relativně obtížná mobilita, která je způsobena zejména díky objemnému kompresoru. Když už mluvíme o kompresoru, pojme se podívat na tuto nezbytnou součást trochu podrobněji. Kompresor je alfou a omegou celé sestavy, tato součást nasává a následně stlačuje vzduch, který je pak vháněn za pomocí hadic do konečného nářadí. Kompresor tvoří nádrž na stlačený vzduch, motor, který nasává vzduch do nádrže a samozřejmě ventily, které určují přesný tlak do nářadí.

Vzduch jako pohon volí celá řada řemeslníků, zejména díky bezpečnosti, přeci jenom pneumatické nářadí se nemůže zkratovat či vybuchnout, a dokonce může být použito při vysokých vlhkostech ba dokonce v přímém kontaktu s vodou. Další pozitivem je i nižší hlučnost.

Pneumatické nářadí – rady, tipy výhody a nevýhody

Možnosti kompresoru

Kompresor je velmi variabilní součást, na kterou lze připojit téměř cokoliv od vrtaček, šroubováků, různých druhů pil, brusek ba dokonce lze pomocí kompresoru dofukovat pneumatiky či speciálními tryskami čistit obtížně dosažitelná místa.

Pokud se podíváme na možnosti pneuvrtaček jsou opravdu velmi široké, samozřejmě záleží na tom jak velkou investici, chcete uskutečnit základní modely začínají na částce kolem 500Kč, pokročilejší modely se pohybují okolo 3000Kč. Hlavními rozdíly jsou výkon, ten se udává ve spotřebě vzduchu za minutu a možnostmi osazení různých velikosti vrtáků. Několik firem na českém trhu nabízejí také pneumatické šroubováky, u kterých je důležitý maximální utahovací moment.

Kompresor si rozumí také s bruskami. Pneumatika je vhodná pro všechny druhy brusek, např. pásová bruska je výborná na začišťování ploch a hran ale také na broušení. Dále jsou zde brusky, jenž jsou určené do méně přístupných míst. Dle tvaru brousící hlavy lze využít také stopkové brusky výborné na frézování. Každá z brusek je připojena ke kompresoru pomocí rychlospojek, takže nehrozí zdlouhavé připojování, stačí jen nacvaknout a můžete pracovat.

Rozmanitost brusek je obrovská, ať volíte mezi značnou, výkonem, příslušenstvím nebo použitím. Zejména bych chtěl vyzdvihnout přínos úhlové brusky, která dle mého názoru nesmí chybět v žádné dílně. Přínos této brusky je hlavně v její univerzálnosti, řezat a brousit, téměř každý materiál žádný problém, stačí jen použít správný kotouč. Ceny těchto brusek, nejsou nikterak závratné, dají se pořídit již od 1500Kč.

Použití kdekoliv

Pneumatické nářadí svou variabilitou použití překoná všechny Vaše představy o nářadí. Použití najde nejen na stavbách a dílnách. Bourací kladiva si lehce poradí i betonem na druhou stranu při práci oceníte přesnost, s jakou dokáží pneumatické nástroje pracovat. Když už jste u dřeva, mnoho dodavatelů nářadí mají ve svých nabídkách hřebíkomety a sponkovače, které jistě oceníte při práci např. na střechách, krovech apod.

Něco pro profesionály

Speciální nástavce pro pneumatiku nabízí jen malé množství dodavatelů, ale i z té malé nabídky je možné si vybrat. Do této skupiny patří speciální pistole pro lakýrníky s podporou nástavců např. pro umělce. Dále pistole, jenž slouží k čištění méně dostupných míst, čištění je možní využít vzduchem nebo vodním tlakem. Poslední kapitolu tvoří pistole na nejrůznější druhy tmelů a lepidel. Samozřejmě, že tento výčet všeho, co můžete, připojit na kompresor není konečný. Existuje mnoho dalších nástavců, výrobci každoročně představují novinky v jejich sortimentu, avšak pamatujte základem je kvalitní kompresor.

Share on facebook
Sdílet na FacebookuDalší zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.