Pracovní tabu aneb o jakých věcech se v zaměstnání nemluví?

Bez práce nejsou koláče. A taky peníze, což je ten hlavní důvod, pro který do práce chodíme – i když se nám ráno nechce vstávat a mnohdy si stěžujeme na odporné jídlo v kantýně.

Do práce se zkrátka musí, pokud nechcete být pouze o chlebu a vodě. Chcete-li si ale v zaměstnání vytvořit dobré prostředí, pak byste se někdy měli raději kousnout do jazyku, nežli s někým z práce řešit následující pracovní tabu.

Jsou věci, o kterých se v práci nemluví

Jsou zkrátka věci, které jsou v zaměstnání zakázaným tématem. Jsou témata, která je lepší nechat si pro sebe, nežli si v nesprávnou chvíli, na nesprávném místě a před nesprávným člověkem pustit pusu na špacír.

O jaké věci jde?

Vydělávám tolik a tolik

Pokud jde o peníze, mlčte. Doma se s částkou na výplatní pásce klidně pochlubte (pokud je čím), ale před ostatními kolegy tahle čísla rozhodně nevytahujte.

Je totiž jedno, jestli si budete libovat, jak vysokou máte výplatu, nebo jestli si naopak budete stěžovat, že berete málo. V každém případě diskuze na téma peníze strhne lavinu porovnávání, proč zrovna vy berete tolik a tolik, když vaši kolegové berou méně.

Práce mě nebaví

Jsou lidé, pro které je jejich práce zároveň koníčkem – a takové můžeme považovat za šťastlivce. Většina z nás si tu a tam posteskne, že je jejich práce nebaví.

Ani vy možná každé ráno nevstáváte zrovna s úsměvem na rtech a kolikrát se děsíte dalšího dne stráveného v práci, ale pokud jde o vaše kolegy, neřešte to s nimi. Člověk, který si na práci pořád dokola jen stěžuje, je ostatními vnímán jako negativista, kterého všichni velmi rychle přestanou mít rádi.

Ten či tamten je úplně na nic

Snad úplně všude se najde člověk, kterému jeho práce příliš nejde. Je pomalejší, nepracuje s takovým elánem a nasazením jako ostatní, tu a tam něco pokazí. Takového člověka si postupně všichni všimnou, chyba ale je na něho vědomě upozorňovat.

Říká se tomu pomlouvání a rozhodně neplatí, že by pomlouvaly pouze ženy – děje se to i u mužů, ačkoli to žádný z nich nepřizná. Házením špíny na kolegy ale budete vypadat jako chudák, který se snaží působit lepší právě tím, že poukazuje na chyby a nedostatky druhých.

Hledám si něco jiného

Možná nejste v práci spokojení a to je v pořádku. Děje se to dnes a denně. Pokud si hledáte práci, nebo teprve víte, že si práci hledat budete, nechte si to pro sebe. Nesvěřujte se kolegům a to ani jednomu.

Tyhle zprávy se totiž šíří jako lavina – ráno to ví jen jeden kolega, na konci směny už si o tom štěbetají i uklízečky na záchodech. A co by se dělo ve chvíli, kdy by se to doneslo až k vašemu vedení? To možná ani nechcete domýšlet. Takže nejste-li spokojení – najděte si jinou práci. Ale oznamte to až tehdy, kdy skutečně budete mít něco jistého.

Share on facebook
Sdílet na FacebookuDalší zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.