Základní rady, jak lépe šetřit

Jak lépe šetřit

Základní rady, jak lépe šetřit

Podle statistických údajů se stále velká část výdělečně činné populace nenaučila efektivně šetřit. Je zřejmé, že každý má různé finanční možnosti, ale šetřit může opravdu každý. Pokusíme se shrnout několik jednoduchých tipů, jak může začít opravdu každý.

Proč vlastně šetřit?

Pokud jste dosud nešetřili, můžete si říkat, jaký je smysl? Opravdu to stojí za to, uskromnit se, abych něco ušetřil? Samozřejmě, že ano! Díky našetřeným penězům budete mít určitou finanční jistotu pro případ nečekaných výdajů, nebudete muset v případě potřeby čekat na výplatní termín, nebudete si muset brát úvěry kvůli několikatisícovému mimořádnému výdaji. A to všechno se skloubí s dobrým pocitem, že jste jištění určitou částkou.

Jak začít

Možná se vám následující tipy budou zdát velmi banální, ale skutečně fungují. Jako první je vhodné si zřídit místo, kam budete našetřené peníze ukládat. Pokud jste klientem některé z moderních bank, zpravidla si můžete zdarma založit spořící účet. Tento účet může být často parametry velmi podobný s účtem běžným, k penězům se kdykoliv dostanete (v případě nouze) a mimo to můžete získat i nějaké menší zhodnocení vašich úspor. Pokud možnost spořícího účtu nemáte, stejně dobře může posloužit druhý běžný účet a nebo obyčejná pokladnička, do které si budete odkládat našetřené peníze.

Proč to všechno? Jakmile si oddělíte peníze určené k útratě a peníze k šetření, lépe se vám bude šetřit. Je to jednoduchý psychologický trik, který vám ve vaší snaze pomůže.

Základní rady, jak lépe šetřit

Z čeho šetřit

Mnoho lidí by mohlo namítnout, že nemají z čeho šetřit. To v zásadě není pravda. Každá ušetřená stokoruna se počítá. Někdo si měsíčně dokáže odložit 20 000 korun, někdo 5000 korun, někdo pouze 300 korun, ale princip je stejný. Šetření není ani tak o tom odpírat si to, co chceme a máme rádi, ale spíše o tom, abychom s penězi nakládali rozumně a s rozmyslem.

Obecně se dá mnoho peněz ušetřit na nákupu potravin. Nenechte se ale zmást, rozhodně to neznamená, abyste začali kupovat sice levné, ale nekvalitní a nezdravé potraviny! To rozhodně ne. Smysl je v tom, abyste nakupovali pouze to, co skutečně chcete a potřebujete a v množství, které spotřebujete. Také je vhodné nenechat se zmást minimální trvanlivosti. Třeba takové špagety mohou mít natisknuto datum trvanlivosti do 2 let, ale v suché stinné spíži vám vydrží klidně 10 let. Něco podobného platí u spousty dalších výrobků. Data minimální trvanlivosti si určují výrobci a logicky je v jejich zájmu, aby lidé „prošlé“ potraviny vyhodili a zakoupili si nové, ať je to jakkoliv neekologické a nesmyslné.

Samozřejmě se dá také šetřit na energiích. Pokud někde nemusí být rozsvíceno, tak zhasneme. Pokud nějaký spotřebič je zapnut zbytečně, vypneme jej. Mnoho energie a potažmo tedy i peněz spotřebuje vytápění. Pokud si zvykneme v bytě nepřetápět, můžeme ušetřit opravdu hodně peněz. Rozhodně by nám doma neměla být zima. Teplotní komfort je hodně o zvyku. Pokud si zvykneme fungovat při běžné pokojové teplotě, kromě ušetřených peněz budeme také mnohem zdravější.

Mnoho peněz můžeme ušetřit i tím, že si začneme doma vařit. Samozřejmě není nic špatného na tom, když si čas od času zajdeme na hezkou večeři. Pokud si ale denně necháme vozit hotové jídlo nebo se budeme stravovat v rychlém občerstvení, budeme zbytečně ztrácet spoustu peněz. Doma si můžeme uvařit levněji, chutněji a hlavně – zdravěji.

Systém je základ

Samozřejmě bychom si měli v šetření udělat nějaký systém. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo si pravidelně odkládá pouze malou částku, na kterou potom nikdy již nesahá, jiní lidé si odloží většinu peněz a použijí je v případě, že se objeví mimořádný výdaj. Jedno pravidlo je ovšem podstatné – pokud to je možné, vyvarujte se úvěrům a půjčkám. Nehledě na to, že tyto finanční injekce vám mohou pěkně zavařit. I v případě, že můžete a zvládáte vše v klidu splácet, ztrácíte zbytečné peníze navíc. Nenechte se zmást výhodnými splátkami na relativně levné věci. Pokud to není akutní, raději šetřete a věc si kupte, jakmile na ni budete mít dostatek financí.

 

Share on facebook
Sdílet na FacebookuDalší zajímavé články
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.